Başkan Abdullah Melik; Ziraat Mühendisleri Hiçe Sayılmamalı

Bitki koruma ürünlerinin satılması ve depolanmasıyla ilgili Tarım ve Orman Bakanlığının 18.07.2020 tarihinde resmî gazetede yayımlanan yönetmenlik gereği yapılan hak ihlallerini ve Orman Mühendislerine verilen yetkiyle ilgili TMMOB basın ile bir araya gelerek açıklama yaptı.

 

Tarım Ülkesi olan bir Ülkede Ziraat Mühendisliği mesleği hiçe sayılıyor. İfadelerini kullanan TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kaydedildi.

 

‘’Tarım ve Orman Bakanlığının 18.07.2020 tarihinde resmi gazetede yayınlanan yönetmenlikte yapılan değişiklikle Orman Mühendisi ve Orman Endüstri Mühendisleri de Zirai İlaç Bayii açma yetkisi verildi, daha öncede Eczacılar ve Kimyagerlerde Zirai ilaç bayii açabiliyordu. Ülkede meslek tanımları birbirine karıştı. Tarım Ülkesi olan bir Ülkede Ziraat Mühendisliği mesleği hiçe sayılıyor. Herkes kendi mesleğini yapmalı. Tarladan sofraya gıda zincirinin en önemli halkasını oluşturan Ziraat Mühendisleri ilaç bayiliği ve satışı için aldıkları diploma yetmezmiş gibi birde sınava tabi tutuluyorlar.

 

İlgili yönetmenlik Ziraat Mühendisleri için tamamen kaldırılmalı zirai ilaç bayilik açma ruhsatı Ziraat Mühendislerine sınavsız verilmelidir.

 

Ziraat Mühendisleri dışında siyasi çıkar ilişkileri sonucu önüne gelene Tarımsal İlaç satma yetkisi verilirse, yaşanacak sağlık sorunlarından, bitkisel üretimdeki üretim kayıplarından, dışsatımdaki zirai ilaç kalıntıları sorunlarından Ziraat Mühendisleri sorumlu değildir. Salgın döneminde bir kez daha görüldüğü gibi en az sağlıkçılar kadar güvenli gıda erişiminde hayati derecede Ziraat Mühendisi önem arz etmektedir.

Yazıklar olsun ki meslektaşlarımızın hakları bir bir ellerinden alınıyor. Kimyagerler, eczacılar ve orman mühendisleri zirai ilaç bayiliği yapabiliyorsa, Ziraat Mühendisleri de eczane açmalı, Kimyagerlik yapmalı, Orman Mühendisliğinin alanına girmeli.

 

Türkiye’de yaklaşık 20 yıldır Tarım Bakanlığı tarımım, mühendisliğin dışından insanlarla yönetiliyor İşte sizlerin yüzünde ülke tarımı bu hale geldi. Bu zihniyet eli sırf bıçak tutuyor diye kasaplara da doktorluk yaptırır. Ziraat Mühendislerinin işine, aşına, ekmeğine göz dikenler, bu tarihi yanlıştan dönülmelidir.

 

Ziraat Mühendisleri olarak mesleğimizi zor şartlarda yerine getirmeye çalışırken bir de ekmeğimizin bölünmesine de razı olmayacağız.’’ Diyerek açıklamalarda bulundu.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir